Ze spożywaniem alkoholu przez diabetyków, jest nieco podobnie jak z podjadaniem słodyczy – w sumie każdy wie, że nie powinno się, ale jak wiadomo – zakazany owoc smakuje podwójnie dobrze. Zanim jednak postanowimy sięgnąć po lampkę ulubionego wina, warto przyjrzeć się kilku istotnym faktom na temat wpływu alkoholu na organizm cukrzyka. Czy picie alkoholu może być zdrowe i czy rzeczywiście jest on tak kategorycznie zakazany, jak zwykło się uważać?
Wpływ alkoholu na poziom glukozy we krwi
To jak alkohol wpłynie na nasz poziom cukru, w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj alkoholu spożywamy. Wiadomo, że słodki drink zawierający sok, napój lub syrop będzie miał więcej wymienników, a także wyższy indeks glikemiczny, niż kieliszek czystej wódki. O ile 1 jasne piwo (o przeciętnej zawartości alkoholu), bądź kieliszek wina wypity do kolacji nie wpłyną znacząco na poziom glikemii, większa ilość alkoholu może spowodować jego znaczący wzrost, zazwyczaj jednak tylko przez pierwsze kilka godzin. Ponieważ zajęta uczynnianiem alkoholu wątroba traci chwilowo możliwość przekształcania białek w glukozę, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Po wypiciu kilku szklanek piwa czy paru drinków, wzrastający cukier będzie następnie stopniowo spadał, co może być niebezpieczne, szczególnie podczas snu.
Zachowaj ostrożność – niebezpieczne hipoglikemie
Picie alkoholu przez cukrzyków nie jest zakazane, niemniej jednak należy zawsze zachować parę dodatkowych środków ostrożności. Głównym powodem bycia czujnymi jest to, jak pod wpływem alkoholu zmienia się działanie naszej wątroby. Jak już wspomnieliśmy – zajęta neutralizowaniem alkoholu wątroba nie jest w stanie odpowiednio zareagować, kiedy poziom naszego cukru niebezpiecznie spadnie. W „standardowym” trynie działania, podczas wystąpienia hipoglikemii, z wątroby uwalniany jest glikogen – dodatkowy zapas cukru, który pomaga przywrócić bezpieczny poziom glukozy we krwi, kiedy zajdzie taka potrzeba. W momencie, kiedy w naszej krwi znajduje się spora ilość alkoholu, wątroba nie jest w stanie uwolnić glikogenu do krwiobiegu. Sytuacja tego typu może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia cukrzyka, ponieważ stan upojenia alkoholowego może być łudząco podobny do odczuć i zachowań pojawiających się podczas ciężkiej hipoglikemii. Osoby znajdujące się w naszym towarzystwie myśląc, że upojenie alkoholowe plącze nam nogi i język, mogą nie zauważyć (bądź nie mieć pojęcia), że poziom naszego cukru drastycznie się obniżył, w związku z czym nie zadzwonią po niezbędną nam pomoc.
Bardzo ważne!
Nie można zapomnieć o tym, że umiejętne picie alkoholu przez cukrzyka nie zagraża jego życiu i zdrowiu, ale tylko pod warunkiem nie występowania innych chorób współistniejących. Przeciwwskazaniem do spożywania napojów wyskokowych są m in. choroby serca, a także niektóre przyjmowane leki.
Chociaż lekarze są zdania, że picie niektórych alkoholi takich jak np. czerwone wino może mieć wręcz pozytywny skutek na nasze zdrowie, nie powinno to stanowić powodu do rozpoczęcia regularnego spożywania trunków.