dieta hipoglikemia

Sporadyczne niedocukrzenia nie są zjawiskiem anormalnym, jednak częstotliwość ich występowania w dużej mierze zależy od wiedzy na temat choroby, odpowiedniej samokontroli oraz znajomości swojej cukrzycy. Zapobieganie hipoglikemiom polega na umiejętnym dostosowywaniu dawek insuliny, nie tylko do spożywanych posiłków i zawartych w nich węglowodanów, ale także do aktywności fizycznej oraz ,,sytuacji wyjątkowych” takich jak wzmożony stres, infekcje, zabiegi chirurgiczne itp.

Ciężka hipoglikemia – co robić?

Sytuacje, w których hipoglikemia prowadzi do omdleń, zasłabnięć czy utraty przytomności wymagają interwencji lekarzy. Jeżeli osłabienie jest silne, ale nie doszło do utraty przytomności, należy wezwać pogotowie. Może jednak zdarzyć się, że poziom cukru jest tak niski, że cukrzyk traci przytomność, w związku z czym nie jest w stanie wezwać pomocy, co wtedy? Na taki wypadek również konieczne jest wcześniejsze ubezpieczenie się. Pomocna może okazać się bransoletka informacyjna „jestem diabetykiem” , umieszczona w portfelu karta ICE, ustawienie tapety z informacją o chorobie na ekranie swojego telefonu czy jakikolwiek inny sposób, dzięki któremu przypadkowe osoby będą uświadomione o istniejącej chorobie.

Warto również dowiedzieć się, jaka dieta pozwoli diabetykowi na wyrównanie poziomu glukozy we krwi i zapobieganie silnym wahaniom glikemii.

Related Posts