Badania diagnozujące cukrzycę

badania diagnozujące cukrzycę

Do podstawowych badań, pozwalających nam zdiagnozować cukrzycę należą poziom glukozy, test obciążenia glukozą, oznaczenie peptydu C. Dowiedz się więcej na ten temat.

Poziom glukozy – jest to najbardziej podstawowy typ badania, który powinien być wykonywany regularnie, np. co 3 lata zwłaszcza u osób dorosłych przy okazji innych rutynowych badań. Badanie to polega na określeniu poziomu glukozy we krwi żylnej, pobieranej na czczo. Badanie to powinno odbywać się około 8-13 godzin po ostatnim posiłku.

Test obciążenia glukozą- jest to już bardziej szczegółowe badanie niż sam poziom glukozy we krwi. Jest to doustny test tolerancji glukozy. To bardzo proste i nieskomplikowane badanie, które możemy wykonać we wszystkich laboratoriach. Jednak warto pamiętać, że nie wolno tego badania wykonywać na własną rękę a jedynie na zlecenie lekarza. To badanie ma następujący przebieg. Najpierw pobierana jest nam krew na czczo w celu określenia poziomu cukru we krwi a następnie pacjent przyjmuje około 75 gram czystej glukozy, rozpuszczonej w mniej więcej 300 mililitrach wody. Gdy po przyjęciu glukozy upłyną dwie godziny ponawia się badanie krwi.

Oznaczenie peptydu C we krwi – jest to badanie, które jest wykonywane już po rozpoznaniu cukrzycy u pacjenta, ale lekarz ciągle ma wątpliwości co do typu cukrzycy. Polega ono na ocenie rezerw wydzielniczych trzustki, czyli zdolności komórek beta trzustki do produkcji insuliny.

Warto wspomnieć, że przypadkowe, wykonane z innych powodów niż podejrzenie cukrzycy badanie krwi, zgodnie z którym wynik glukozy jest nieprawidłowy zobowiązuje lekarza, by ten przeprowadził dalszą diagnostykę. Rozpoznanie cukrzycy zwiększa znacznie rokowania i umożliwia podjęcie przez pacjenta odpowiedniej diety i odpowiedniego sposobu leczenia.

Related Posts