Nebulizator to urządzenie stosowane przez ludzi, by wprowadzić aerozol bezpośrednio do miejsca stanu zapalnego. Stosowany jest w procesie leczenia wielu chorób dróg oddechowych.

Dlaczego warto używać nebulizatora w chorobach dróg oddechowych?

Zadaniem nebulizatora jest przemiana płynu w specjalnym zbiorniczku na aerozol, czyli gaz z zawieszonymi w nim cząsteczkami cieczy (substancji czynnych). Dzięki wdychaniu chory wprowadza lek do swojego organizmu, bezpośrednio w miejsce gdzie przebiega stan zapalny. Leki przygotowane do użycia inhalacyjnego mają obecnie szeroki wachlarz zastosowań. Działają przeciwzapalnie, rozrzedzają wydzieliną w drogach oddechowych czy rozszerzają oskrzela, co znacznie poprawia komfort pacjenta. Stosowanie inhalacji ma ogromne zalety. Ten stosowany od wieków sposób nierzadko znacznie przewyższa zaletami inne sposoby leczenia np. używanie syropów. Inhalacja pozwala na bardzo szybkie i skuteczne działanie substancji czynnych w porównaniu do leków czy syropów. Ponadto często lista możliwych skutków ubocznych jest znacznie mniejsza, ze względu na specyficzne działanie leku.

Jak działa nebulizator?

Nebulizator to szczególna odmiana inhalatorów. Są z reguły nieco większe niż klasyczny inhalator, lecz wynika to z bardziej zaawansowanej technologii ukrytej tuż pod obudową. Dla niektórych ludzi aktywne wdychanie aerozolu, generujące jego uwalnianie z urządzenia może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Nebulizatory nie mają jednak tej niedogodności. Aerozol jest w nich wytwarzany zwykle zupełnie samoczynnie. Jedyne co musi zrobić zwykle osłabiony pacjent to spokojne oddychanie z maską na twarzy lub ustnikiem w ustach. System nebulizatorów pozwala na rozdrobnienie ciekłego leku aż do postaci łatwo przyswajalnej mgiełki, która zawiera miliony kropelek mikroskopijnych rozmiarów substancji aktywnej. Dzięki temu można ona wnikać do wszystkich elementów układu oddechowego i w łatwy sposób rozprzestrzeniać się.   

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z nebulizatora?

Nebulizatory to urządzenia, które nie powinny sprawić żadnych trudności w obsłudze. Mimo to warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ich użytkowania, w celu zapewnienia stuprocentowego bezpieczeństwa.

  • By inhalacja miała wysoką efektywność należy wykonywać ją w odpowiedniej pozycji. Pacjent powinien podczas procesu siedzieć lub leżeć z głową powyżej tułowia, lekko odchyloną.
  • By wdychać jak najwięcej leku w czasie inhalacji należy używać specjalnego ustnika lub dopasowanej do rozmiaru i kształtu twarzy, elastycznej maseczki. Dzięki temu aerozol nie ucieka i w całości trafia do dróg oddechowych pacjenta.
  • Bardzo istotny jest również sposób oddychania. W szczególności u małych dzieci stanowi to problem. Chory powinien oddychać regularnie, spokojnie oraz głęboko. Gdy dziecko jest niespokojne i zaczyna płakać, inhalację najlepiej przerwać i spróbować ponownie gdy oswoi się z urządzeniem, ponieważ podczas płaczu oddech jest płytki i nieregularny. Dlatego też lek w większości nie wnika do dróg oddechowych lub dociera wyłącznie do jego górnych elementów.

Related Posts