przyczyny cukrzycy u dzieci

Cukrzyca to choroba, która niestety coraz częściej dotyka także dzieci. Rozróżnia się dwa rodzaje cukrzycy: typu pierwszego i typu drugiego. Jakie są objawy i przyczyny cukrzycy u dzieci?

Objawy i przyczyny cukrzycy typu 1.

Cukrzyca typu 1. związana jest z niedoborem insuliny. Wśród powodów jej pojawiania się wymienia się podłoże genetyczne oraz czynniki środowiskowe, wśród których do prawdopodobnych zalicza się zakażenia wirusowe czy niedobory witaminy D. Ta choroba wiąże się z bardzo charakterystycznymi objawami, takimi jak: spadek wagi, utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, uczucie ciągłego pragnienia, apatia, senność, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, skurcze mięśni.

Objawy i przyczyny cukrzycy typu 2.

Przyczyny tej choroby są nieco inne i zalicza się do nich nieodpowiednią dietę, a co za tym idzie, nadwagę, brak aktywności fizycznej. Nie wyklucza się także podłoża genetycznego. Do jej najbardziej widocznych objawów zalicza się: napady głodu, uczucie zmęczenia, senność, apatię, infekcje intymne, przesuszającą się skórę, świąd skóry.

Jeżeli zauważymy podobne objawy u naszej pociechy, nie wolno wpadać w panikę. Konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi ewentualne podejrzenia. O ile w przypadku cukrzycy typu 1. może być wskazane podawanie insuliny, o tyle przy typie 2. może wystarczyć zmiana trybu życia oraz zróżnicowanie diety.

Related Posts