Powikłania cukrzycy są obecnie ważnym problemem medycznym. Dotykają coraz więcej chorych długotrwale leczonych na cukrzycę. Przedstawiamy najpoważniejsze powikłania tej choroby.
Powikłania cukrzycy są nieuchronnym skutkiem zwiększonego stężania glukozy i jego wpływu na nasz organizm. Mogą także wynikać z jakości prowadzonego leczenia farmakologicznego i niedostatecznej samokontroli. Charakter tej choroby sprawia, iż można je podzielić w przybliżeniu na: powikłania ostre (często będące bezpośrednim zagrożeniem życia) jak i skutki przewlekłe, które ograniczają jakość życia chorych cierpiących niejednokrotnie na inne chroniczne schorzenia. Powikłania cukrzycy są także nierozerwalnie związane z typami schorzenia, które reprezentuje pacjent. Powodem takiej sytuacji jest fakt, iż charakteryzują się one odmiennym sposobem leczenia, czasem rozpoznania oraz obecnością innych czynników obciążających organizm.
Przewlekłe powikłania cukrzycy
NEFROPATIA CUKRZYCOWA: cukrzycowa choroba nerek rozwija się w następstwie zmian w architekturze filtracyjnej, co prowadzi do białkomoczu.
RETINOPATIA CUKRZYCOWA: rozwija się u większości chorych na cukrzycę i prowadzi do zmian w siatkówce oka.
NEUROPATIA CUKRZYCOWA: wskutek zaburzeń metabolizmu dochodzi do odcinkowych demielinizacji i w konsekwencji do rozwoju polineuropatii, która jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy.
POWIKŁANIA MAKROANGIOPATYCZNE I MIKROANGIOPATYCZNE: są one związane z przyspieszonym rozwojem miażdżycy, która powoduje zmiany w ścianie tętnic.
ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ: jest konsekwencją zmian o typie neuropatii i angiopatii w dystalnych rejonach organizmu.
POWIKŁANIA KOSTNE, STAWOWE I SKÓRNE