Otyłość a cukrzyca. Garść niezbędnych informacji

Cukrzyca a przybieranie na wadze wydają się być ze sobą ściśle połączone. Nadmierna masa ciała jest właśnie jednym z głównych czynników, który sprzyja zachorowaniu na cukrzycę typu 2.  Co więcej, osoby u których zdiagnozowana została cukrzyca, mają zdecydowanie większe tendencja do gwałtownego przybierania na wadze. Powodem jest oczywiście zaburzony metabolizm glukozy we krwi. 

Jak się okazuje, coraz częściej problem ten dotyka również osoby z cukrzycą typu 1. Dzięki zredukowaniu masy ciała możliwe jest o wiele lepsze kontrolowanie choroby. Jak już wspominaliśmy, cukrzyca a tycie mają ze sobą wiele wspólnego. To jednak nie wszystkie skutki z którymi zmagają się osoby z cukrzycą. 

  • znacznie większe pragnienie, 
  • częstsze oddawanie moczu, 
  • spowolnione gojenie się ran, (tutaj można artykuł o ranach!!!!)
  • wzmożony apetyt.

Leczenie cukrzycy a dieta 

Jednym z najważniejszych zaleceń u pacjentów zmagających się z nadwagą, a jednocześnie chorujących na cukrzycę typu 2 jest wprowadzenie diety redukcyjnej. Dzięki zbilansowanej i dopasowanej diecie możliwe jest w około 5-10 proc. normalizacja glikemii i ciśnienia tętniczego we krwi, a w 15- 20 proc. zgubienie kilogramów wiąże się z np. redukcją insulinooporności oraz poprawie czynności wydzielniczej trzustki. 

Przypomnijmy, że badanie poziomu cukru we krwi wykorzystywane jest przede wszystkim w diagnostyce cukrzycy. Do pomiaru używany jest glukometr, dzięki któremu wynik uzyskiwany jest już po kilkunastu sekundach. Oprócz tego, że przyrząd ten sprawdza się do kontrolowania tego, czy poziom cukru mieści się w normach, sprawdza się również w przypadku pojawienia się  objawów hiperglikemii lub hipoglikemii. 

Related Posts