Objawy cukrzycy u młodzieży

Mimo że cukrzyca niezwykle często kojarzona jest z chorobą, dotykającą osoby dorosłe, to niejednokrotnie zmagają się z nią także dzieci oraz młodzież. Co więcej, schorzenie to wśród najmłodszych pacjentów jest coraz częstszym zjawiskiem. Niegdyś cukrzyca typu 1 lub inaczej cukrzyca insulinozależna uznawana określana była właśnie jako cukrzyca młodzieńcza. Pierwsze objawy zwykle pojawiały się u osób w wieku 12-15 lat. Obecnie przyjmuje się, że młodzi pacjenci mogą zmagać się zarówno z cukrzycą typu 1, jak i cukrzycą typu 2.

Jakie są objawy cukrzycy u młodzieży? Oprócz wzmożonego pragnienia, może być to również nadmierne łaknienie i częste oddawanie dużej ilości moczu. Ponadto wśród objawów cukrzycy młodzieńczej niezwykle często wymienia się osłabienie organizmu i senność, a także stal  towarzyszące uczucie zmęczenia. Dostrzegalny jest również spadek wagi. 

W tej kwestii ważna jest szybka reakcja i rozpznanie objawów cukrzycy u mlodzieży, ponieważ tylko wtedy możliwe bedzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie cukrzycy u młodzieży polega przede wszystkim na zidentyfikowaniu objawów, a także wykonaniu badań biochemicznych krwi i badaniu moczu. Ponadto konieczne moze okazaćs ię wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą. 

Należy pamiętać jednocześnie, że leczenie cukrzycy zarówno u młodzieży. jak i dorosłych polega przede wszystkim na:

  • podawaniu insuliny (iniekcje hormonu) – zastrzyki, penów lub pompa insulinowa.
  • stosowanie diety dla cukrzyków,
  • odpowiednia ilość aktywności fizycznej.

Related Posts