Jednym z objawów nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy, jest zespół stopy cukrzycowej. Powstawanie owrzodzeń, długo gojące się rany, niedokrwienie stóp, osłabienie i zaburzenie czucia stawów to symptomy, które niestety dość często, są bagatelizowane przez chorego w pierwszych stadiach choroby. Bagatelizowane mogą doprowadzić do tragicznych skutków np. amputacji stopy.
Powody powstawania choroby
Przewlekle podwyższony poziom glukozy we krwi, który jest wynikiem niewłaściwego działania insuliny, to podstawowe przyczyny zachorowania na tę chorobę. Czynniki genetyczne oraz wiek (powyżej 45 lat), mają tu decydujący wpływ na zachorowalność i jej przebieg. Niewłaściwy tryb życia, czyli palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu itp., także mają niebagatelne znaczenie. Badania profilaktyczne i ewentualne wczesne wykrycie choroby, pozwala na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.
Pielęgnacja i leczenie stopy cukrzycowej
Dbanie o odpowiedni poziom cukru to podstawowa czynność, jaką należy wykonywać codziennie. Pomiar stężenia glukozy musimy ustabilizować na poziomie 70-100 mh/dl. Odpowiedni jej poziom, daje nam dużą szansę, by ustrzec się przed powikłaniami choroby. Niezbędna jest modyfikacja dotychczasowej diety z zasadami tzw. diety cukrzycowej. Mierzymy i dbamy również o właściwe ciśnienie tętnicze, które pozwoli ustrzec się przed pogorszeniem ukrwienia nóg. Dlatego tak ważne jest regularne mycie, osuszanie i kontrolowanie stóp. Istotnym zabiegiem jest również kremowanie nóg, zwracając szczególną uwagę na miejsca pomiędzy palcami. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z właściwym lekarzem.
Leczenie owrzodzeń w chorobie stopy cukrzycowej bywa często długotrwałe, skomplikowane, a rany trudno się goją. Kompleksowe podejście do choroby, zaangażowanie lekarzy różnych specjalności, pielęgniarki oraz rehabilitanta, dają pacjentom olbrzymie szanse na dojście do zdrowia. Nie można tu pominąć nieocenionej pomocy najbliższych. Owrzodzenie stopy cukrzycowej wymaga chirurgicznego opracowania, czyli usunięcia martwych komórek i oczyszczeniu rany. W przypadku zakażenia rany trzeba je wyleczyć za pomocą antybiotykoterapii.
Odpowiednia higiena to podstawa
Higiena i regularna zmiana opatrunków, są bardzo ważnymi elementy w walce z tą chorobą. Chorzy nie powinni chodzić po podłożu boso. Obuwie musi być wygodne i obszerne. Wysiłek fizyczny, dobrany do możliwości chorego, to bardzo istotny element kuracji. Bardzo ważne jest też regularne przyjmowanie przepisanych lekarstw. Chorą nogę należy odciążyć, np. za pomocą kul.
Według szacunków specjalistów u osób, które uporały się z problemem stopy cukrzycowej, ok. 40% osób zapada na nią ponownie. Tak więc wszelkie działania profilaktyczne, należy powtarzać także po wyleczeniu nóg.