Na czym polega dieta low carb?

dieta low carb

Osoby, którym zależy na zachowaniu zdrowia i szczupłej sylwetki często zastanawiają się, jaki sposób odżywiania będzie dla nich odpowiedni. Nieustannie pojawiają się nowe diety, które mają dawać spektakularne efekty. Niestety wiele z nich prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, pogorszenia stanu skóry i włosów, oraz do efektu jo – jo, czyli powrotu utraconych kilogramów, bardzo często ze sporą nadwyżką. Na czym polega dieta low carb, czy jest ona skuteczna i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia?

Zasady diety low carb

Dieta low carb polega wyłącznie na obniżeniu ilości spożywanych węglowodanów, na rzecz większej ilości białka i tłuszczu. Mniejsza ilość węglowodanów automatycznie wyklucza wiele przetworzonych produktów, w tym większość sklepowych słodyczy, które nie dostarczają organizmowi żadnych wartości odżywczych oprócz pustych kalorii sprzyjających nadwadze. Ograniczając węglowodany, eliminujemy z jadłospisu również inne tuczące potrawy, takie jak makarony, czy białe pieczywo. Oczywiście nie oznacza to, że posiłki na diecie low carb są nudne, niesmaczne, czy mało sycące. Wręcz przeciwnie! Posiłki białkowo tłuszczowe dostarczają odpowiednią ilość kalorii, ponadto zapewniają dłuższą sytość, co pozwala pozbyć się niezdrowego nawyku podjadania między posiłkami. Zamiast zwykłych makaronów z mąki pszennej można stosować zdrowe zamienniki, takie jak makarony warzywne lub makaron konjac, który jest produktem idealnym dla osób na diecie odchudzającej, ponieważ zawiera znikomą ilość kalorii.

Dieta low carb – efekty, ile można schudnąć?

Na diecie low carb spożywa się głównie produkty o niskim indeksie glikemicznym, co może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd. Ile można schudnąć na diecie low carb? Wszystko zależy od tego, jaki deficyt kaloryczny wypracujemy. Żadna dieta nie może przynieść spektakularnych efektów, jeśli przyswaja się więcej kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Odchudzanie można przyśpieszyć również, dodając do swojej codzienności aktywność fizyczną, chociażby w postaci spacerów. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów wprowadza jednak organizm w stan ketozy, co samo w sobie może spowodować utratę zbędnych kilogramów.

Co można jeść na diecie low carb?

Jakie produkty praktycznie bez ograniczeń można spożywać na diecie low carb?

  • wszystkie rodzaje mięs i wędlin
  • zwierzęce i roślinne tłuszcze
  • sery, kefiry, jogurty, jajka
  • orzechy, pestki dyni i słonecznika
  • warzywa
  • owoce o niskiej zawartości węglowodanów

Z podanej listy składników da się komponować pełnowartościowe i smaczne posiłki.

Related Posts