Cukrzyca ciążowa – Co robić?

Cukrzyca ciążowa dotyka od 2 do 4% kobiet w ciąży. Nie jest to na szczęście choroba powszechna, ale grozi wieloma konsekwencjami, zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka, dlatego diagnoza wzbudza przerażenie. Co robić w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi cukrzycę ciążową? Jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej? Czy da się zapobiec tej chorobie? I kto jest na nią najbardziej narażony? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej

Niestety, objawy cukrzycy ciążowej nie są łatwo dostrzegalne i zauważalne, bowiem wiele kobbiet w okresie ciązy odczuwa różne dolegliwości, które łatwo można bagatelizować. Jeśli jednak, zauważymy w czasie ciąży takie symptomy, jak:

  • nadmierne pragnienie, uczucie suchości w ustach;
  • częstomocz;
  • napady niepohamowanego głodu;
  • zbyt szybki przyrost wagi;
  • ogromne zmęczenie i senność;

to warto bezzwłocznie poinformować o nich lekarza prowadzącego.

Diagnoza cukrzycy ciążowej

lekarze diagnozują cukrzycę ciążową nie na podstawie wywiadu z pacjentką, choć jest on naturalnie bardzo ważny, ale na podstawie badania stężenie glukozy we krwi na czczo i testu tolerancji glukozy. Badanie opiera się na pobraniu krwi oraz na wypiciu przez pacjentkę na czczo roztworu glukozy, po którym znów pobiera się krew do analizy. Podwyższone wyniki wskazujące na cukrzycę ciążową są podstawą do tego, by skierować przyszłą mamę do diabetologa oraz dietetyka.

Co robić, gdy diagnoza brzmi – cukrzyca ciążowa?

Przede wszystkim nie panikować. Diagnoza – cukrzyca ciążowa nie oznacza od razu konieczności podawania insuliny. A tego boi się wiele osób. Często wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Dopiero, jeśli zmiana nawyków okaże się niewystarczająca, konieczne jest leczenie farmakologiczne i podawanie insuliny. Aby mieć cukrzycę ciążową pod kontrolą należy cztery razy dziennie sprawdzać poziom glukozy za pomocą urządzenia zwanego glukometrem. Glukometry są proste w obsłudze i można je bez problemu nabyć w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak Diabetyk24.pl.

Czy da się zapobiec cukrzycy ciążowej?

Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej poprzez zbilansowaną dietę i aktywność ruchową. Naturalnie, wykonywanie ćwiczeń powinno odbywać się w oparciu nie tylko o rozsądek, ale i konsultacje lekarskie.

Kto jest najbardziej narażony na cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet, które:

  • przekroczyły 35 rok życia;
  • urodziły niegdyś dziecko ważące więcej niż 4 kilogramy;
  • mają nadciśnienie tętnicze;
  • mają w rodzinie przypadki osób z cukrzycą typu 2.;
  • mają nadwagę;
  • poroniły.

Na koniec należy podkreślić, że nierozpoznana bądź nieleczona cukrzyca ciążowa niesie za sobą ogromne ryzyko dla zdrowia dziecka i matki. Nie wolno zatem bagatelizować żadnych objawów i należy być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Related Posts