Cukrzyca ciążowa – co trzeba wiedzieć?

Cukrzyca w ciąży to coraz większy problem. Badania pokazują, że około jedna na 13 kobiet w ciąży ma cukrzycę. Liczba ta jednak nieustannie rośnie. Przyczyny cukrzycy ciążowej nie są do końca poznane. Istnieje jednak wiele czynników ryzyka dla cukrzycy typu 2, takich jak historia rodziny, nadwaga i nieaktywny tryb życia. Dowiedz się więcej o cukrzycy ciążowej.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa występuje w około 5-10% ciąż i wynika z braku produkcji insuliny w organizmie. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który pomaga organizmowi przetwarzać glukozę (cukier) na energię. Kiedy nie ma wystarczającej ilości insuliny, glukoza gromadzi się we krwi. Może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi (hiperglikemię). W około 10% ciąż, w których rozpoznaje się cukrzycę, występuje ona po raz pierwszy u kobiety, która nie miała schorzenia przed zajściem w ciążę. Około połowa kobiet z cukrzycą ciążową, które są zdiagnozowane po raz pierwszy, ma cukrzycę typu 2.

Czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej

– Historia rodzinna – Cukrzyca występuje częściej u kobiet z rodzinną historią cukrzycy. Bycie otyłym i prowadzenie siedzącego trybu życia to dodatkowe czynniki ryzyka. – Wiek – Wraz z wiekiem kobiety są bardziej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej. Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej zwiększa się wraz z wiekiem u kobiet bez względu na kolor skóry.

Diagnoza cukrzycy ciążowej

Jeśli masz objawy hiperglikemii, takie jak zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu i zmęczenie, lekarz prawdopodobnie zasugeruje wykonanie testu obciążenia glukozą. Podczas tego badania pobiera się z żyły niewielką ilość krwi, a następnie do próbki krwi dodaje się glukozę. Glukoza jest następnie mierzona w próbce krwi. Poziom glukozy w próbce krwi może pomóc lekarzowi określić, czy pacjent ma cukrzycę. Jeśli poziom glukozy jest powyżej 126 mg/dl, możesz mieć cukrzycę ciążową. American Diabetes Association zaleca stosowanie innego progu stężenia glukozy w celu zdiagnozowania cukrzycy ciążowej. Próg ten powinien wynosić od 140 do 199 mg/dl.

Cukrzyca ciążowa a wyniki porodu

Urodzenie dziecka z cukrzycą ciążową wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej, makrosomii (dużego dziecka), niskiej punktacji w skali Apgar (punktacja w jednej minucie po urodzeniu), martwego urodzenia i dzieci SGA (małych dla wieku ciążowego).

Diagnoza cukrzycy ciążowej po porodzie

Wielu lekarzy zaleca, aby kobiety z cukrzycą ciążową poddały się badaniom na cukrzycę ciążową, gdy skończą rodzić dziecko. Jeśli otrzymasz diagnozę cukrzycy ciążowej, powinnaś otrzymać poradę, jak kontrolować poziom cukru we krwi i co robić, gdy poziom cukru we krwi wzrośnie. Jeśli masz cukrzycę ciążową, poziom cukru we krwi może być bardziej prawdopodobny. Możesz potrzebować więcej insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Nazywa się to insulinoopornością.

Zarządzanie cukrzycą ciążową w ciąży

Najlepszym sposobem radzenia sobie z cukrzycą ciążową jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi poprzez stosowanie zdrowej diety i utrzymywania umiarkowanej aktywności fizycznej.

Porady dotyczące cukrzycy ciążowej w ciąży

– Nie pal – Palenie w trakcie ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, cukrzycą typu 2 i innymi problemami zdrowotnymi. – Jedz zdrowo – Zdrowa dieta jest kluczem do kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Żywność o wysokiej zawartości rafinowanych węglowodanów, takich jak biały chleb, biały ryż i słodycze, może spowodować nagły skok poziomu glukozy. Jedzenie bardziej złożonych, bogatych w błonnik pokarmów, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, płatki śniadaniowe i inne produkty, może pomóc w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi pod kontrolą. – Regularnie badaj się pod kątem cukrzycy ciążowej – Powinnaś co roku poddawać się badaniu pod kątem cukrzycy ciążowej. Jeśli masz cukrzycę ciążową, może być konieczne przyjmowanie insuliny. Może być również konieczne przyjmowanie innych leków na cukrzycę. – Bądź aktywna – Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi pod kontrolą. Może również pomóc wzmocnić mięśnie, co może pomóc w ochronie ciała przed urazami. – Porozmawiaj z lekarzem – Omów z lekarzem wszelkie obawy i pytania dotyczące zarządzania cukrzycą.

Cukrzyca ciążowa jest ważnym stanem do rozpoznania w czasie ciąży, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań porodowych. Ważne jest, aby jak najszybciej otrzymać diagnozę cukrzycy ciążowej, aby rozpocząć zarządzanie cukrzycą. Utrzymywanie stężenia glukozy we krwi pod kontrolą dzięki zdrowemu odżywianiu, regularnym ćwiczeniom i właściwemu monitorowaniu poziomu cukru we krwi pomoże zapobiec poważnym powikłaniom porodowym. Jeśli masz cukrzycę ciążową, powinnaś poddawać się regularnym badaniom diabetologicznym. Powinnaś również utrzymywać poziom cukru we krwi na poziomie zbliżonym do normalnego poprzez stosowanie zdrowej diety i codzienną aktywność fizyczną.

Related Posts