,,Biegać skakać, latać pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać”. Te słowa znanej dziecięcej piosenki zawierają całkiem bogaty i prawdziwy przekaz. Regularna aktywność fizyczna może okazać się wspaniałym lekiem na wiele przypadłości i problemów dnia codziennego, zarówno dla diabetyków jak i zdrowych osób. Stres, nadwaga, choroby układu sercowo-naczyniowego to tylko niektóre „trudy życia”, które mogą trwale zniknąć z naszej codziennej rutyny.

Co daje nam regularna aktywność fizyczna?

Niezależnie od typu cukrzycy, regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Podwyższa poziom energii i wspomaga odporność organizmu, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, poprawia jakość snu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, dotlenia organizm, pomaga wysmuklić sylwetkę, słowem – może być lekiem na całe zło, również to czyhające na diabetyków. W jaki sposób?

  • Pomaga obniżyć poziom cukru,
  • ułatwia utrzymywanie glikemii na właściwym poziomie,
  • zwiększa podatność organizmu na działanie insuliny,
  • pomaga zredukować nadmiar ,,kochanego ciałka”,
  • zmniejsza uczucie głodu pomiędzy posiłkami,
  • pomaga złagodzić objawy depresji oraz wypalenia terapeutycznego.

Ćwicz z głową!

Każdy uprawiający sport cukrzyk musi pamiętać o zachowaniu kilku złotych zasad. Przede wszystkim: odpowiednie przygotowanie. Przed ruszeniem na basen, joging czy rozpoczęciem ,,ćwiczeń z Chodakowską” konieczne jest zbadanie poziomu cukru. Jeżeli jest on zbyt wysoki nie należy rozpoczynać aktywności fizycznej. Wydzielany podczas uprawiania sportu hormon jakim jest adrenalina, może spowodować, że glikemia niespodziewanie wzrośnie, zamiast się obniżyć. Koniecznym jest też zaopatrzenie się w porcję węglowodanów prostych (glukoza, cukier, słodki napój) oraz złożonych (baton, kanapka, drożdżówka) – jest to niezbędny zestaw awaryjny w razie wystąpienia hipoglikemii. Na taki wypadek należy także mieć przy sobie telefon, aby móc niezwłocznie wezwać pomoc. Kolejnym elementem ,,niezbędnika aktywnego diabetyka” jest odpowiednie obuwie oraz skarpetki (np. bambusowe, odprowadzające wilgoć). Dbanie o nasze stopy jest obowiązkowe i pozwala ustrzec się przed rozwojem stopy cukrzycowej. Po zakończonej aktywności należy dokładnie obejrzeć stan skóry stóp. Każde otarcie lub pęcherz mogą przerodzić się w trudno gojące się rany.

PAMIĘTAJ!

Intensywna aktywność fizyczna może spowodować, że poziomy cukru będą znacznie niższe jeszcze przez kolejne 48 godzin. W tym czasie konieczne jest częste monitorowanie glikemii, w celu uniknięcia niedocukrzeń. Niezbędne może okazać się również zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów, przy jednoczesnym zmniejszeniu dawek insuliny.

Wprowadź aktywność fizyczną do codziennych czynności

Coraz szybszy tryb życia i piętrzące się obowiązki mogą spowodować, że ciężko będzie nam znaleźć czas na codzienne bądź regularne ćwiczenia. Istnieje kilka prostych rozwiązań tego problemu:

  • wysiadaj z autobusu, tramwaju czy metra jeden przystanek wcześniej,
  • rozmawiając przez telefon „spaceruj” po mieszkaniu,
  • wybierz tradycyjne schody zamiast windy czy schodów ruchomych,
  • rób krótkie spacery po swoim osiedlu,
  • wybierając się na zakupy zostaw samochód w garażu – to kolejna okazja do krótkiego spaceru,
  • namów rodzinę i przyjaciół do wspólnego aktywnego spędzania wolnego czasu,
  • wykonuj proste, kilkuminutowe ćwiczenia w domowym zaciszu.

Related Posts