Pielęgnacja i ochrona stóp cukrzyka

skarpetki stopa cukrzycowa

Osoby chore na cukrzycę cierpią na wiele dolegliwości. Mają zaburzone odczuwanie, przesuszoną skórę, łatwo robią im się rany, skaleczenie otarcia. Dla zdrowej osoby otarcie nie jest niczym trudnym do wyleczenia. Z kolei dla diabetyka nawet drobna rana może być niebezpieczna i prowadzić do groźnych powikłań, takich jak stopa cukrzycowa. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może z kolei doprowadzić do amputacji kończyny. Jak się przed tym ustrzec?

Plastry ze srebrem

Plastry ze srebrem wykazują dobroczynne działanie na wszelkie rany. Oprócz tego, że przyspieszają ich gojenie, to działają antyseptycznie i antybakteryjnie. Osoby chore na cukrzycę zdecydowanie powinny je mieć w swojej apteczce. Wysokiej jakości plastry ze srebrem można bez problemu nabyć w sklepie internetowym. Z uwagi na fakt, że rany pojawiają się u cukrzyków często i niespodziewanie, to koniecznie należy obserwować swoje ciało, a w szczególności stopy, narażone na ucisk, otarcia, skaleczenia.

Obuwie dla diabetyków

Osoby z cukrzycą muszą unikać chodzenia boso. Powinny zawsze zabezpieczać swoje stopy odpowiednim obuwiem bądź też skarpetkami, o których więcej powiemy za chwilę. Obuwie musi jednak spełniać wymagania. Nie może być zbyt wąskie oraz powinno mieć elastyczną podeszwę na tyle twardą, by amortyzować każdy krok.

Skarpetki dla cukrzyków

Skarpetki dla diabetyków powinny być bezuciskowe. Ponadto muszą być zrobione z materiałów, które przepuszczają powietrze i absorbują wilgoć. W sprzedaży znaleźć można skarpetki bezuciskowe dla diabetyków, które wykazują działanie przeciwgrzybicze. Ponadto można nabyć egzemplarze, które są antyalergiczne i antyzapachowe.

W przypadku cukrzycy dbałość o stopy musi być zwiększona do maksimum. Stopy są narażone bowiem na szereg niebezpieczeństw: otarcia, uderzenia, skaleczenia. Mogą je spowodować nieodpowiednie buty, skarpetki, a także nieostrożny krok. Warto mieć to na uwadze.

Related Posts