Inhalator ultradźwiękowy – charakterystyka, zalety i wady

Inhalator ultradźwiękowy, zwany także nebulizatorem, to urządzenie wykorzystywane w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych za pomocą leków w postaci aerozolu. Zabieg nebulizacji stosowany jest m.in. w leczeniu chorób, takich jak mukowiscydoza, POChP, astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli itp. Podawanie leku w tej postaci ma na celu rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwić jej odkrztuszanie, a także nawilżać ich śluzówkę.

Jak działa inhalator ultradźwiękowy?

Inhalator ultradźwiękowy wyposażony jest w płytkę grzewczą niewielkich rozmiarów, na której umieszcza się lek w postaci płynnej. Po podłączeniu urządzenia do zasilania, płytka zaczyna wibrować wytwarzając fale ultradźwiękowe, które rozbijają płyn na mniejsze cząsteczki – aerozol. Lek w tej postaci dociera bezpośrednio do dróg oddechowych, co znacznie przyspiesza jego działanie. Wielkość wytwarzanych przez nebulizator cząsteczek ma kluczowe znaczenie dla danego typu choroby – im mniejsze są cząsteczki aerozolu, tym głębiej docierają do dróg oddechowych (od nosa i gardła po pęcherzyki płucne).

Zalety i wady inhalatora ultradźwiękowego

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest możliwość wykonywania zabiegu w warunkach domowych, bez konieczności odwiedzania placówek służby zdrowia, a także możliwość regulacji tempa wykonywania nebulizacji. Urządzenie jest ciche i niewielkie, ponadto posiada dwa warianty przeprowadzenia zabiegu: z wykorzystaniem ustnika (bardziej polecane) lub maseczki obejmującej nos oraz usta, co umożliwia przeprowadzanie zabiegu również u najmłodszych pacjentów. Kolejną zaletą nebulizatora jest to, że podczas nebulizacji nie występuje utrata leków, a ponadto nie wymaga on koordynacji wdechu wraz z uwalnianą dawką leku, co umożliwia jej wykorzystanie zarówno wśród dzieci, jak i osób starszych. Inhalator ultradźwiękowy nie wytwarza freonu, co czyni go przyjaznym dla środowiska. Nebulizator nie powinien być stosowany w leczeniu niemowląt poniżej 1. roku życia ze względu na możliwość powodowania podrażnień dróg oddechowych. Urządzenie wymaga zasilania elektrycznego, w związku z czym nie może być stosowane w dowolnym miejscu (np. podczas obozów i wakacji „pod chmurką”), a ilość leków, które mogą być aplikowane przy użyciu inhalatora, jest ograniczona.

Nebulizacja to zabieg coraz chętniej wykorzystywany w leczeniu przewlekłych oraz nawracających chorób dróg oddechowych i chociaż koszt urządzenia nie jest mały, inwestycja w zdrowie na pewno zwróci nam się z nawiązką. Lepszy komfort życia w codziennym zmaganiu się z chorobą to cenna kwestia, której nie sposób przeliczyć na złotówki.

Related Posts