14 listopada 2020 roku po raz 29 obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dzień ten jest świetną okazją do szerzenia wiedzy na temat choroby, dlatego WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia) każdego roku stara się skupić uwagę całego świata na konkretnym problemie, z jakim każdy cukrzyk musi zmierzyć się w codziennym życiu.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) to organizacja działająca od 1950r., zrzeszająca 160 krajów z całego świata, w tym również Polskę. Liczba Polaków cierpiących na cukrzycę to już ponad 2,7 miliona osób, a na całym świecie aż 422 miliony. Co gorsza, liczby te rokrocznie wzrastają, a największa ilość zachorowań obejmuje kraje biedniejsze, w których dostęp do środków leczniczych nie jest tak szeroko dostępny, jak w krajach o wyższym dochodzie.
Współpraca IDF z WHO zaowocowała ustanowieniem Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Jest to największa na świecie coroczna kampania na rzecz świadomości tej choroby. Ustanowiona została 14 listopada 1991 roku, w 70 rocznicę odkrycia insuliny. 14 listopada to również dzień urodzin Fredericka Bantinga – odkrywcy hormonu. Ustanowienie tej daty jako Światowego Dnia Walki z Cukrzycą miało również na celu oddanie hołdu naukowcowi, dzięki któremu długie życie z cukrzycą jest dzisiaj możliwe.
Kampania Światowego Dnia Walki z Cukrzycą 2020
Każdego roku WHO stara się skierować uwagę świata na różnego rodzaju przeciwności, z jakimi codziennie walczą miliony diabetyków. W tym roku szczególną uwagę poświęca pandemii COVID-19, która pochłonęła ponad milion ludzkich istnień. Diabetycy nie tylko muszą zmierzyć się ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności, ale także z cięższym przebiegiem choroby w przypadku zakażenia. Nie są to jednak jedyne problemy wynikające ze stanu pandemii. Znacznie utrudniony jest również dostęp do specjalistów, a udzielenie pomocy medycznej w nagłych przypadkach może być znacznie opóźnione.
W Światowy Dzień Walki z Cukrzycą WHO ogłasza Global Diabetes Compact (Globalne Kompleksowe Wspieranie Diabetyków), którego celem jest kompleksowe wsparcie wszystkich krajów we wdrażaniu skutecznych programów profilaktyki i leczenia cukrzycy. Obejmuje ono stworzenie pakietu wszystkich materiałów WHO dotyczących profilaktyki i leczenia cukrzycy. Nacisk na walkę z otyłością, w szczególności wśród osób młodych to jeden z głównych celów profilaktyki. Poprawa leczenia polegać będzie na zwiększeniu dostępu do leków i metod leczenia, zwłaszcza w krajach biedniejszych.
Zaangażuj się!
IDF zachęca wszystkich diabetyków (i nie tylko) do zaangażowania się w propagowanie Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Dostęp do Internetu, mediów społecznościowych oraz stron www sprawia, że jest to banalnie proste i wymaga minimalnego zaangażowana. Udostępnianie i przesyłanie zdjęć oraz informacji z hasztagiem #WorldDiabetesDay to łatwy sposób, dzięki któremu każdy z nas może przyłączyć się do kampanii walki z cukrzycą bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Dzięki naszemu udziałowi, możemy przyczynić się do szerzenia wiedzy i świadomości na temat choroby, co jest niezwykle istotnym elementem mogącym wpłynąć na zatrzymanie galopującej liczby przypadków cukrzycy, która od roku 1980 wzrosła aż czterokrotnie.