Jak uniknąć zrostów i blizn na opuszkach palców u cukrzyków?

zakluwanie opuszkow palcow przez cukrzyka

Regularna kontrola poziomu cukru to w przypadku diabetyków konieczność. Niestety wiąże się to z wykonywaniem nakłuć, nawet kilka razy dziennie. Skóra na opuszkach palców staje się coraz twardsza, pojawiają się bliznowacenia oraz zrosty. Co zrobić i jak dbać o opuszki palców u cukrzyków, by skóra pozostała jak najdłużej w dobrej kondycji?

Alternatywne miejsca nakłucia

Osoby, które pracują przy komputerze oraz wykonują zawody, w których niezbędna jest precyzja ruchu dłoni, np. w przypadku chirurgów, mogą pozyskiwać krew do badania z innych miejsc. Ważne jest, by nie znajdowały się one blisko linii papilarnych, kości, włosów. Można pobrać krew np. z wnętrza dłoni, uda, łydki, przedramienia. Badanie z innej części ciała niż dłoń jest rzetelne i wiarygodne tylko o określonych porach dniach, to jest na czczo, przed snem lub bezpośrednio przed posiłkiem. Niestety nie każdy i nie zawsze może stosować ten rodzaj pomiaru. Nie można robić nakłuć w inne miejsca niż dłoń zaraz po wysiłku fizycznym, ani osób z podejrzeniem hipoglikemii.

Pielęgnacja opuszek palców u cukrzyków

Aby uniknąć blizn, zrostów, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Nie wystarczą jednak zwykle kremy do rąk, ale specjalistyczne preparaty, które można nabyć np. na Diabetyk24.pl. Dostępne kremy i maści intensywnie regenerują naskórek, wspomagają proces gojenia. Ponadto w ich składzie nie ma substancji, które mogłyby dodatkowo podrażniać delikatny naskórek czy prowadzić do alergii.

Related Posts