Insulina – informacje w pigułce

Insulina jest produkowanym przez trzustkę hormonem peptydowym, dzięki któremu glukoza przenika do komórek. Odpowiada za przemiany węglowodanów w tłuszcze i ma działanie ogólnoustrojowe, przez co odgrywa ważną rolę w metabolizmie organizmu. Za wydzielanie hormonu odpowiedzialne są komórki beta. Jeśli wydzielanie insuliny jest w jakiś sposób zaburzone, a poziom cukru we krwi przekracza dopuszczalne normy, diagnoza jest jasna – dana osoba cierpi na cukrzycę.

Funkcja i rola insuliny

Insulina posiada wiele funkcji, które mają cenne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Podstawowym zadaniem hormonu jest regulowanie poziomu cukru we krwi, a także wspomaganie organizmu podczas procesu spalaniu cukru poprzez magazynowanie jego części w postaci glikogenu wątrobowego. Glukoza, która wniknie do komórek tłuszczowych przekształci się następnie w zapasy tłuszczu. Insulina pełni także funkcję dystrybutora potasu, wywołuje przemianę nadmiernego zapasu węglowodanów w tłuszcze, a także pobudza syntezę białka. Hormon reguluje czynności fizjologiczne i wspomaga układ nerwowy, kontrolując w ten sposób cały organizm. Insulina stymuluje wychwyt glukozy za pomocą miocytów, czyli komórek tkanki mięśniowej, a także adipocytów, które są komórkami tkanki tłuszczowej, oraz hepatocytów, stanowiących komórki wątroby i hamuje glukoneogenezę, pobudzając tym samym glikogenogenezę. Potrzebne informacje o pompa insulinowa.

Warto także wspomnieć, że insulina wpływa również na czynność jajników i jest wykorzystywana w postaci środku dopingującego, który znajduje się na liście zabronionych substancji w Polsce, co jest spowodowane jej wykorzystaniem w kulturystyce. W organizmie insulina zaczyna być wytwarzana w odpowiedzi na zwiększenie poziomu glukozy we krwi, jest niezbędna do odpowiedniego przemieszczania się glukozy i przyspieszenie tego procesu, co skutkuje obniżeniem poziomu cukru.

Insulina – hormon ratujący życie

Brak zdolności organizmu do dostatecznego wydzielania hormonu skutkuje zachorowaniem na cukrzycę – jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Aby zdiagnozować cukrzycę wykonuje się test na poziom cukru we krwi. Osobom zmagającym się z chorobą należy systematycznie podawać insulinę. Obecnie istnieje wiele preparatów insulinowych (np. insuliny ludzkie, insuliny analogowe i insuliny zwierzęce), które świetnie sprawdzają się w roli zamiennika.

Każda osoba chorująca na cukrzycę wymaga intensywnego leczenia i dostarczania insuliny w postaci zastrzyków. Obniżony poziom insuliny może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, a jej całkowity brak – prowadzić nawet do śmierci, co sprawia, że hormon ma tak ogromne znaczenie.

Related Posts