Cukrzyca typu 1 a cukrzyca typu 2 – najważniejsze różnice

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób współczesnych czasów. Statystki nie napawają niestety optymizmem – z roku na rok odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Odnosi się to zarówno do cukrzycy typu 2, jak i cukrzycy typu 1.

Wiele osób mówiących o cukrzycy kojarzy tę chorobę z otyłością i niezdrowym stylem życia. Jest w tym sporo prawdy, ale nie do końca. Trzeba pamiętać, iż cukrzyca typu 2 – pomimo iż stanowi ok. 90 proc. przypadków cukrzycy – nie jest jedyną odmianą cukrzycy. W tym miejscu należy wspomnieć głównie o cukrzycy typu 1. Wymienione dwa typy choroby mają wspólny mianownik – podwyższone stężenie glukozy we krwi. Oprócz tego nie łączy ich zbyt wiele.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 – kiedyś określana mianem młodzieńczej – dotyka w głównej mierze młode osoby do 30. roku życia, przy czym najwięcej zachorowań przypada na okres dojrzewania. Należy jednak zaznaczyć, iż występuje i w podeszłym wieku. Na ogół ma podłoże autoimmunologiczne, aczkolwiek wskazuje się kilka innych czynników sprzyjających jej rozwojowi, np. obciążenie genetyczne, infekcje wirusowe czy niedobór witaminy D (dokładne przyczyny tej choroby nie zostały jeszcze odkryte). Istotą cukrzycy typu 1 jest to, że organizm atakuje sam siebie, wskutek czego dochodzi do uszkodzenia wysepek Langerhansa odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny. Pacjent do końca życia musi przyjmować insulinę – nieleczona cukrzyca typu 1 jest śmiertelna.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać cukrzycy. Zapadają na nią przeważnie dorośli, ale jest coraz więcej przypadków zachorowań u dzieci. Cukrzycę typu 2 powodują czynniki genetyczne oraz środowiskowe – ze szczególnym naciskiem na te mające związek z otyłością i niedostateczna aktywnością fizyczną. Niezdrowy tryb życia plus obciążenia genetyczne to kluczowe przesłanki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania.

Objawy cukrzycy

Zdecydowanie najbardziej nasilone objawy daje cukrzyca typu 1: wzmożone pragnienie, częstomocz, spadek masy ciała, oddech o zapachu acetonu, senność, osłabienie, pękające kąciki ust. Symptomy cukrzycy typu 2 łatwiej przeoczyć i pomylić np. ze zmęczeniem wynikającym z przepracowania: senność (zwłaszcza po jedzeniu), nieco większe pragnienie, nieznaczny wzrost częstotliwości oddawania moczu, przesuszająca się skóra, infekcje intymne, osłabienie. Szacuje się, że tylko w Polsce jest ok. 1 mln niezdiagnozowanych przypadków cukrzycy typu 2 – jest to choroba postępująca i w razie niepodjęcia leczenia wyrządza ogromne szkody w organizmie.

W leczeniu cukrzycy typu 1 stosuje się insulinoterapię, natomiast w cukrzycy typu 2 metoda leczenia jest zależna od stopnia zaawansowania choroby. Niekiedy wystarczą zmiana stylu życia oraz leki obniżające stężenie glukozy we krwi, a czasami konieczne jest wprowadzenie insulinoterapii. W obu przypadkach kolosalne znacznie ma dieta. Więcej informacji o cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2 znajdziesz tutaj: https://diabetyk24.pl/blog-section/cukrzyca-przyczyny-objawy-leczenie.

Related Posts