5 pomysłów na świąteczne upominki dla diabetyka (część 1)

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Rodzinne spotkania przy wigilijnym stole, dodatkowo umila tradycja, na którą z utęsknieniem i rumieńcem na twarzy czekają zarówno grzeczne dzieci jak i dorośli. Jak pokazać „słodziakowi” że jego zdrowie jest dla nas równie cenne jak dla niego? Wręczając prezent dedykowany diabetykowi właśnie, który nie tylko wywoła uśmiech na twarzy, ale będzie stanowił praktyczną rzecz, która ułatwi, uprzyjemni lub osłodzi życie z chorobą, która często bywa krnąbrna i niełatwa do okiełznania.

Glukometr

Codzienność bez osobistego glukometru powinna być rzeczą absolutnie niemożliwą. Mimo tego wielu diabetyków niechętnie korzysta z tego dobrodziejstwa nauki i technologii, uniemożliwiając właściwą, efektywną samokontrolę. Jak zatem zachęcić „leniuszka” do dbania o tę istotną dla niego czynność? Kładąc pod choinką (zaraz obok rózgi) nowy glukometr. Różnorodność modeli sprawi, że dopasowanie aparatu do indywidualnych preferencji cukrzyka nie będzie trudne. Dostępne na polskim rynku glukometry posiadają różnorodne funkcje oraz style, wielkości i kolory. Nowy glukometr sprawi radość także dbającemu o siebie „cukierkowi” więc warto rozważyć jego kupno.

Etui

Glukometry, pompy insulinowe, peny, igły, lancety, paski, nakłuwacze i inne sprzęty oraz gadżety mają to do siebie, że bardzo lubią się chować i pałętać samopas po torebkach, plecakach, czasem nawet gubić w ciężkich do wyjaśnienia okolicznościach wtedy, kiedy są nam pilnie potrzebne.. W okiełznaniu bałaganu i trzymaniu cukrzycowego niezbędnika w jednym miejscu może pomóc zgrabne etui – na pewny, na pompę lub na… wszystko 😉 Wybór jest spory.

Słodycze

Czymże byłyby Święta bez małych oraz dużych, słodkich „grzeszków”. Boże Narodzenie bez czekoladowych, cukierkowych i wszelkich innych łakoci byłyby smutne i niekompletne. Niestety osoby z cukrzycą muszą ograniczać spożycie słodyczy i nawet magia Świąt nie jest w stanie sprawić, aby poziom glikemii po spożyciu serniczka zagryzionego czekoladowym gwiazdorem nie „wystrzelił” w górę z hukiem niczym sylwestrowe fajerwerki. Można jednak obdarować diabetyka słodyczami, które nie będą aż tak groźne, jak tradycyjne smakołyki. Słodycze dla diabetyków posiadają znacznie niższy indeks glikemiczny oraz mniej węglowodanów, głównie dzięki użytym do ich produkcji zamiennikom cukru takim jak stewia, ksylitol, sorbitol itp. Wybierać możemy spośród wielu słodyczy takich jak czekolady, ciastka, cukierki, budynie czy dżemy. Każdy z tych artykułów spożywczych sprawi, że cukrzyk nie będzie musiał przyglądać się ze szklistymi oczami zastawionemu stołowi, ale będzie mógł w bezpieczny sposób zaspokoić apetyt na „małe co nieco”.

Skarpetki

Kto nie znalazł chociaż raz skarpetek pod choinką, ten nie zna życia. Ponieważ stopy cukrzyka są narażone na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstawać poprzez nieodpowiednio dobrane obuwie, podczas uprawiania sportu, a nawet w trakcie codziennego poruszania się, specjalne, odprowadzające wilgoć, bezuciskowe skarpetki (np. bambusowe) to świetny pomysł na świąteczny podarunek.

Related Posts